thumb_z_kazmierczak.jpg

e-mail: z.kazmierczak@uwb.edu.pl

Ur. 23.11.1965 w Nowych Skalmierzycach (woj. wielkopolskie), studia filozoficzne KUL 1990 (praca magisterska: „Michela de Montaigne koncepcja filozofii”), studia doktoranckie PAT w Krakowie (praca doktorska: „Friedrich Nietzsche jako odnowiciel umysłowości pierwotnej” 1999).

Prowadzone zajęcia:

• filozofia, wykład fakultatywny: Sytuacja współczesnego Kościoła katolickiego.

Ważniejsze publikacje:
Książki:

• Friedrich Nietzsche jako odnowiciel umysłowości pierwotnej. Analiza w kontekście fenomenologii religii Gerardusa van der Leeuwa, Universitas, Kraków 2000.
  • Natchnienie lub złudzenie. Myśli o intryganctwie rzeczy, Dom Wydawniczy Tchu, Warszawa 2004.

Wybrane artykuły:

• Moc i władza w dyskursie filozoficznym, Zeszyty Politologiczne, 3 (2002), 83-104.
  • Dwa główne powody nietolerancji, Zeszyty Politologiczne, 4 (2002), 96-109.
  • Nietzsche, w: Religia. Encyklopedia PWN, red. naukowa T. Gadacz, B. Milerski, tom 7, Warszawa 2003, 309-313.
  • Religiöse Bedeutung der Widerspruche Nietzsches, w: Nietzsche und Schopenhauer. Rezeptionsphänomene der Wendezeiten, hg. v. Marta Kopij und Leon Miodonski, Leipziger Universitatsverlag, Leipzig 2006, 297-302.